Акція "Очисти Україну - утилізуй батарейки"

На фоні зростаючої актуальності і популярності теми сортування та переробки сміття ми зовсім забуваємо про утилізацію батарейок.

Сьогодні майже усе, від наручних годинників та мобільних телефонів до ноутбуків і машин, працює на батарейках. Все, що живиться електрикою та не має зовнішнього джерела живлення, потребує батарейки. Проте, якими б зручними батарейки не були з погляду на мобільність, вони не можуть працювати вічно. Оскільки в сучасних умовах батарейки вкрай важливі для більшості людей у світі, ніхто не може спростувати глобальності їх шкідливого впливу на середовище.

7 травня 2014р.

Багато хто просто викидає використані елементи живлення, не вважаючи їх шкідливими, хоча вони є токсичними відходами. Звичайна батарейка містить свинець, цинк, марганець, ртуть та інші небезпечні для людського організму речовини. Розкладається вона впродовж 10 років і може забруднити до 20 кв. м грунту або 400 літрів води. На звалищах батарейки зберігають свою небезпеку. Коли ртуть потрапляє у водні екосистеми, мікроорганізми перетворюють її в метилртуть – сполуки ртуті, які набагато токсичнішi за елементарну ртуть. Метилртуть в навколишньому середовищі стає одним iз компонентів харчових ланцюгів. У випадку пожежі всі вищезгадані речовини потраплять в атмосферу. Про небезпеку використаних батарейок чесно попереджають виробники, наносячи знак “викидати заборонено”.

На щастя, існують шляхи мінімізації чи навіть ліквідації згубних впливів батарейок на середовище. Один з найпрогресивніших методів – утилізація. Це не тільки зменшує кількість хімікатів, які викидаються кожного року, а і робить можливим їх повторне використання, виготовляючи знову ж таки батарейки або й інші речі. Утилізація не усуває усі проблеми, але значно применшує їх завдяки тому, що дає «нове життя» батарейці, або, принаймні, її частині.

Отже, утилізація батарейок на сьогоднішній день є досить великою проблемою, що потребує негайного розв’язання.

У членів клубу «ЕКОС» Житомирського екологічного ліцею №24 виникла ідея про агітаційно – просвітницьку роботу серед мешканців прилеглого мікрорайону, яка втілилась у проект «Батарейка».

Головна задача проекту – дати можливість кожному житомирянину принести використані батарейки і бути впевненим в їх подальшій безпечній утилізації.

Даний проект спочатку був розрахований на короткостроковий термін – 1 місяць, успішно реалізований у вересні 2013 року. Але так як результати значно перевищили очікування і знайшли підтримку та розуміння серед широких верств громадськості, було прийнято рішення про безстрокове продовження проекту, заручившись підтримкою інших навчальних закладів міста. Дізнавшись про оголошення конкурсу «ЕКОклас» з 12 листопада 2013 року, ми вирішили продовжити роботу над своїм проектом, поєднавши наші наміри з можливістю представити результати своєї роботи на такому цікавому конкурсі. В зв’язку з чим було створено куточок з контейнером по збору батарейок в ліцеї ( за допомогою Департаменту екології та природних ресурсів Житомирської ОДА).

Під егідою конкурсу «ЕКОклас» http://www.foxtrot.com.ua/ecoclass було проведено цікавий захід, що став традиційним в нашому закладі – екоквест , тема якого «Земля – наш спільний дім», одна станція нашого квесту була присвячена проблемі утилізації батарейок. Родзинкою цієї станції стало застосування новітньої технології «WEB-КВЕСТ», на основі інтернет-ресурсів. Учні повинні були скласти текст до плаката (вірш, слоган, девіз, заклик), що відповідав би темі станції «Очисти Україну – утилізуй батарейки!». Для пошуку необхідної інформації учні мали можливість скористатись мережею інтернет та відшукати статистичні відомості. На станції також працювала «Гаряча телефонна лінія», де кожній команді надавалась можливість здійснення трьох дзвінків до знайомих з метою їх агітації по утилізації батарейок.

Для проведення агітаційно – просвітницької роботи серед мешканців міста були створені листівки, міні – буклети. До уваги учнівського, педагогічного та батьківського колективів запропонована тематична мультимедійна презентація. Особливий успіх серед учнів мав екологічний квест, одним із питань якого була проблема утилізації батарейок.

Дана робота не мала б жодного успіху, якби паралельно не велася в іншому напрямку – створення мережі збору відпрацьованих батарейок. Для цього активістами клубу «ЕКОС» були облаштовані спеціальні скриньки не лише в кожному класі, а й в багатьох під’їздах прилеглих будинків. Ця ініціатива заслужила максимальну увагу серед мешканців, які могли в себе вдома збирати і приносити використані батарейки.

7 травня 2014р.

Акція